اخبار

برگزاری جلسه کارگروه توسعه دولت الکترونیک شهرستان مرزی آستارا

برگزاری جلسه کارگروه توسعه دولت الکترونیک شهرستان مرزی آستارا
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان گیلان ، در جلسه کارگروه توسعه دولت الکترونیک شهرستان مرزی آستارا، از توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان یکی از مهم ترین اولویت ها و سیاست های اصلی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در استانها اشاره کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان گیلان،  فرزاد توکلی مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات این استان درجلسه کارگروه توسعه دولت الکترونیک شهرستان مرزی آستارا  گزارشی از وضعیت ارتباطی شهرستان ارائه و از درخواست اپراتورها برای جانمایی مناسب برای نصب دکل برای ایجاد پوشش مناسب تر و افزایش میزان آنتن دهی و خدمات و سرویسهای بیشتر خبر داد.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان گیلان ، ساماندهی و همکاری در نصب دکل ها را یکی از راهکارهای ارتقای ضریب نفوذ اینترنت در شهرستان برشمرد و خواستار همکاری برای رفع موانع احتمالی پیش روی این مهم شد.

مهندس توکلی حضور شرکتهای FCP را یکی از راههای افزایش ضریب نفوذ ارتباطی در شهرستان برشمرد و افزود: شرکت فناپ آمادگی خود را برای ارائه یک بسته پیشنهادی تحت عنوان شهر هوشمند برای آستارا، با توجه به موقعیت مرزی بودن این شهرستان اعلام و افزود: این بسته پیشنهادی شامل چتر وای فای، سرویس های نوین خدمات ارتباطی، دوربین های نظارتی و ... می باشد که با توجه به پتانسیل بالای این شهرستان و حضور گردشگران در تمامی اوقات سال به خصوص ایام تابستان و روزهای تعطیل، نیاز به این خدمات در شهرستان آستارا متصور می باشد.

مدیرکلICT استان افزود:از تعداد 59 روستای این شهرستان تنها یک روستا دارای ارتباط نمی باشد، ضریب نفوذتلفن ثابت در مجموع شهروروستا حدود 42 درصد و ضریب نفوذ مشترکین تلفن همراه شهرستان 94/5 درصد و رتبه آستارا در ضریب نفوذ تلفن همراه در استان پنجم می باشد.

وی به ایجاد 57 سایت توسط همراه اول در آستارا اشاره و افزود: از این تعداد 28 سایت دارای پوشش نسل دوم، 11 سایت نسل سوم و 18 سایت نسل چهارم را پوشش می دهند.

در ادامه توکلی به ضریب نفوذ 48 درصدی اپراتور ایرانسل در آستارا اشاره و گفت: اپراتور ایرانسل با 42000 مشترک تلفن همراه و 18 دکل و 38 سایت که 18 سایت دارای پوشش نسل دوم و 17 سایت نسل سوم و 11 سایت نسل چهارم را پوشش داده و از مجموع 59 روستای این شهرستان 26 روستا در تعهد ایرانسل می باشد.

وی به رتبه دوم ایرانسل در ضریب نفوذ تلفن همراه در این شهرستان اشاره و اظهار داشت: ایرانسل با احداث دو سایت جدید نسل سوم در لوندویل و یک سایت نسل چهارم در آستارا سرویس های خود را ارتقاء می دهد.

مدیرکل ICT استان به وضعیت ارتباط اینترنت شهرستان نیز اشاره و گفت: ضریب نفوذ بر حسب خانوار 53 درصد و آستارا حائز رتبه هشتم از نظر ضریب نفوذ اینترنت در استان می باشد.

وی از دسترسی 4 روستای این شهرستان به اینترنت نسل چهارم ثابت خبر داد و افزود: با برنامه ریزی وزارت ارتباطات تا پایان سال 96 تمامی روستاهای استان تحت پوشش اینترنت نسل چهارم قرار خواهند گرفت .

این جلسه با هدف بررسی راههای ارتقای جایگاه ارتباطی شهرستان آستارا با حضور مهندس توکلی مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان، فرماندار آستارا، مدیرکل پست استان، نمایندگان اپراتورهاو روسای ادارات شهرستانی در محل  فرمانداری شهرستان آستارا برگزار شد.

دکتر رنجکش فرماندار آستارا در سخنانی خواستار تعامل بیشتر برای بررسی راههای ارتقای خدمات و سرویس های مورد نیاز مردم و ارتقای ضریب نفوذ اینترنت با توجه به موقعیت استراتژیک و گردشگر پذیر بودن  شهرستان شد.

وی افزود: امیدواریم در این نشست درخواست ها و مطالبات و نیازسنجی های که ارائه می شود در راستای تحقق دولت الکترونیک برنامه ریزی و عملیاتی شود.

فرماندار آستارا خاطر نشان ساخت: باید به فناوری اطلاعات توجه بیشتری کرد و شاهد رشد آن در این شهرستان باشیم و با نیم نگاهی به حوزه زیرساخت که از جمله کمبودها و ضعف های این شهرستان است در جهت توسعه آن گام برداریم. اولویت های زیرساختی کمتر مورد توجه قرار گرفته که باید با توجه به سرعت رشد فناوری اطلاعات در جامعه با برنامه ریزی مناسب این جایگاه در شهرستان نیز ارتقاء یابد.

در این جلسه مهندس باقری منش مدیرکل پست استان ضمن ارائه پیشنهادی در زمینه رونق بازارهای الکترونیکی و ایجاد بستری امن برای مراودات تجاری شهرستان افزود: افزایش ضریب امنیت اجتماعی و کاهش هزینه‌های تردد و خسارت‌ مالی و جانی از مزایای کسب ‌و کار الکترونیک می باشد و پست استان آمادگی عمکاری در این زمینه را اعلام می دارد.

وی به پروژه های سیماک و اتصال به شبکه مدیریت یکپارچه املاک کشور با هماهنگی فرمانداری آستارا اشاره و افزود: جلوگیری از زمین‌خواری و اطلاع از هر گونه تغییر غیر مجاز در کاربری زمین از مزایای این طرح می باشد که هم اکنون در 22 شهرداری استان قابل بهره برداری می باشد.

باقری منش تصریح کرد: دولت با فراهم کردن زیر ساخت های تجارت الکترونیک، باعث رونق اشتغال و فضای کسب و کار شده و ماهیانه 10 هزار مرسوله خرید اینترنتی در استان گیلان جا به جا می شود و شرکت ملی پست نظارت کامل بر آنها دارد.
۱۷ مرداد ۱۳۹۶ ۱۵:۲۲
روابط عمومی اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان گیلان |
تعداد بازدید : ۴۴۰

اظهارنظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید