اخبار

صعود تیم کوهنوردی اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس به قله دنا

صعود تیم کوهنوردی اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس به قله دنا
تیم کوهنوردی اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس به سرپرستی رئیس اداره توسعه مدیریت و پشتیبانی این اداره کل به قله دنا صعود کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس، رئیس اداره توسعه مدیریت و پشتیبانی ارتباطات فارس در حاشیه صعود به قله دنا گفت: به منظور افزایش انگیزه در بین کارکنان این اداره کل برنامه های ورزشی و تفریحی برگزار می شود.

"مهدی آزادی" اظهار داشت: تیم کوهنوردی این اداره کل در طول سال برنامه های خوبی به مناسبت های ملی ومذهبی اجرا می کند.

سرپرست تیم کوهنوردی اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس خاطرنشان کرد: حضور همکاران وزارت ارتباطات در چنین برنامه هایی مطمئنا موجب شادابی کارکنان خواهد شد.

رشته‌کوه دنا، بلندترین و بزرگ‌ترین چین‌خوردگی رشته‌کوه بزرگ زاگرس محسوب می‌شود و دارای خط‌الرأسی به طول تقریبی ۹۰ کیلومتر است و بین سه استان کهگیلویه و بویراحمد، اصفهان و فارس واقع شده است. رشته‌کوه دنا ۴۹ قله بالای ۴۰۰۰ متر دارد و بیشترین مجموعه قله‌های بالاتر از ۴۰۰۰ متر در ایران به این رشته‌کوه تعلق دارد.

بر خلاف تصور رایج و عامیانه، دنا یک قله نیست بلکه رشته‌کوهی است که از شمال غربی تا جنوب شرقی کشیده شده است و به سه رشته اصلی و یک رشته فرعی عمودی توسط سه گردنه بیژن، مورگل غربی و پوتک تقسیم می‌شود.

دنا از ۲۰ کیلومتری شرق یاسوج آغاز شده و تا ۷۰ کیلومتری شمال غرب آن ادامه می‌یابد. این کوه از شمال غرب (روستای کتا) آغاز و به سمت جنوب شرق (منطقه کاکان) امتداد یافته است که بیش از ۸۰ کیلومتر طول دارد و دارای ۱۵ کیلومتر پهنای متوسط است. بلندترین قلهٔ رشته‌کوه دنا، قله ب‍یژن۳ (قاش‌مستان)، ۴۴۰۹ متر ارتفاع دارد و در ۳۵ کیلومتری شمال غربی یاسوج قرار دارد. شهر سی‌سخت مرکز شهرستان دنا در دامن این کوه جای گرفته است. با توجه به طول زیاد و ارتفاعات گوناگون، بارش سالانه در این کوه از ۶۰۰ تا ۱۸۰۰ میلی‌متر متغیراست و رودهای چندی از آن سرچشمه می‌گیرند.

۷ مرداد ۱۳۹۶ ۱۶:۳۲
تعداد بازدید : ۵۳۴

اظهارنظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید