اخبار

کیفیت مطلوب کجاست؟

مدتی است که در روزنامه ها و خبرگزاری ها اخباری منتشر می شود مبنی بر این که برخی از پیمانکاران شرکت مخابرات ایران و ارتباطات سیار برای ارزان تمام شدن پروژه ها اقدام به خرید و نصب تجهیزات غیر اصلی و چینی می کنند.
همچنین گفته می شود برخی از این پیمانکاران مخابراتی به جای استفاده از تجهیزات نوکیای  فنلاندی  و اریکسون سوئدی، از نوکیا و اریکسون چینی استفاده می کنند و ارزش افزوده ی بسیار بالایی از این اهمال کاری بدست می آورند.
می دانیم که کشور چین بازار ایران را تسخیر کرده است و تنها این امر مخصوص کشور ما نیست و کمتر بازاری را در جهان می توان یافت که از هجوم و ورود بی رویه کالاهای چینی در امان مانده باشد.
اما در میان برخی معتقدند که کالاهای چینی به نسبت هزینه های که صرف می شود و قیمت پایینی که دارند از کیفیت نسبتاً مطلوبی برخوردارند.
در این راستا طبق قرارداد شرکت مخابرات ایران با پیمانکاران، آنان موظفند که در توسعه شبکه تلفن همراه به سه مورد توجه جدی کرده و از آن خطور نکنند. عدم تخطی از قانون، استفاده از حداکثر توان داخلی، به موقع بودن عدم دیر کرد و اصل بودن تجهیزات و قطعات سه مورد اصلی قید شده در این قرارداد است.
اما سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که استفاده از تجهیزات چینی در سیستم های مخابراتی چه مزایا و معایبی دارد؟
در این رابطه مدیر دفتر مطالعات و زیربنایی مرکز پژوهشهای مجلس به واحد خبر روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات می گوید: واردات سوئیچ های کم ظرفیت و پر ظرفیت مغایر قانون است و با توجه به توانی که
کشور ما از نظر نیروی انسانی جوان و متخصص دارد باید اقتصاد کشور را به سمتی برد که از تولیدات داخلی بهره گرفت.
مهندس محمد رضا محمد خانی می افزاید: سوئیچ های تولید داخلی نسبت به سوئیچ های وارداتی از کیفیت بالاتری برخوردارند؛  هر چند که منکر مشکلات آنها نیز نمی توان شد.
وی اظهار می دارد: تولید برخی از قطعات مورد نیاز با ظرفیت های کوچک برای کشورمان صرفه اقتصادی ندارد به همین سبب واردات این گونه قطعات به صلاح اقتصاد کشور است.
به گفته‌ی رئیس سابق طرح و مهندسی شرکت مخابرات ایران، بهتر است در تجهیزاتی که ظرفیت های بالایی دارند از تولیدات داخلی استفاده کرد، چرا که این تجهیزات نیاز به روز کردن دارند و مشکلات ناشی از این مساله نیز کاسته می شود.
مهندس محمد خانی می گوید: تجهیزات وارداتی معمولا با قیمت واقعی نبوده و زیر قیمت هستند، برای جلوگیری از این امر در اروپا و آمریکا تعرفه های گمرکی در نظر می گیرند تا تولید کنندگان داخلی در این میان ضرر نکنند.
 از سوی دیگر شورای اقتصاد بنا به درخواست وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات خرید تجهیزات شبکه تلفن همراه به منظور توسعه شبکه ارتباطات سیار را به استناد تبصره یک ماده 3 قانون حداکثر استفاده از توان فنی مهندسی، تولیدی، صنعتی و اجرایی کشور در اجرای پروژه ها و ایجاد تسهیلات به منظور صدور خدمات، مورد بررسی قرار داد.
گفتنی است به منظور واگذاری هشت میلیون شماره تلفن همراه ثبت نام شده با مستثنا شدن خرید تجهیزات برای این واگذاری از شمول مفاد تبصره یک ماده سه قانون موصوف، مشروط به رعایت و موارد زیر موافقت کرد:
هرگونه توسعه شبکه منوط به انطباق باطرح توسعه شبکه ارتباطات سیار کشور که با مشارکت و بهره گیری از شرکت های مشاوره ای صاحب صلاحیت و مورد تایید وزارت ICT تهیه شده است خواهد بود.
 در اجرای مفاد مصوبه‌ی فوق الذکر و به منظور سرعت بخشیدن به تعهدات مربوط، اولویت توسعه شبکه در استفاده از توانایی های شرکت ها و پیمانکاران عمومی خواهد بود.
وزارت بازرگانی مکلف است از طریق کمیسیون ماده یک قانون صادرات و واردات، حداکثر ظرف مدت دو ماه از زمان صدور این مصوبه، تعرفه واردات تجهیزات مخابراتی را که در داخل کشور و مطابق استانداردها طراحی و ساخته می شود. مورد بازنگری قرار داده و به تناسب برای کاهش  واردات اصلاح کند.
توسعه پوشش جغرافیایی و شبکه تا ظرفیت 4 میلیون شماره با استفاده از ارز خارجی حداکثر معادل 200 میلیون یورو برای خرید خارجی و داخلی با استفاده از تجهیزات داخلی موضوع این بند و بند پنج، همکاری موثر داشته و مورد تایید وزارت صنایع و معادن قرار گرفته اند، همچنین اجرای طرح های توسعه از طریق استان و توسط پیمانکاران عمومی انجام پذیرد، مشروط است.
در این گزارش آمده است: انعقاد قرارداد توسعه تا 6 میلیون شماره علاوه و همزمان با بند چهار، با سازندگان داخلی مورد تایید وزارت صنایع و معادن، به نحوی که موضوع قراردادها حداکثر ظرف مدت 18 ماه از تاریخ عقد قرارداد واگذار شود، مشروط به رعایت استانداردهای موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران و استفاده از حداقل 30 درصد توانمندی های داخلی در طراحی و ساخت تجهیزات و اجرا توسط پیمانکاران عمومی است.

سارا کروبی
کارشناس واحد خبر روابط عمومی وزارت ICT

۱۸ اردیبهشت ۱۳۸۵ ۱۵:۰۵
تعداد بازدید : ۴,۵۸۴

اظهارنظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید