اخبار

مدیرکل تامین، نگهداری و امور پشتیبانی: جذابیت و تنوع بخشی ؛ضرورت توسعه تمبرکشور

مدیرکل تامین، نگهداری و امور پشتیبانی: جذابیت و تنوع بخشی ؛ضرورت توسعه تمبرکشور
حدود دو قرن است که تمبر توسط جوامع بشری مورد استفاده قرار می گیرد و طی این مدت سالانه در هر کشور هزاران قطعه تمبر چاپ و منتشر شده است. اهمیت و جایگاه تمبر بر کسی پوشیده نیست چرا که این قطعه کوچک، پنجره فراخی است که به روی فرهنگ بی انکار و تاریخ بدون تحریف هر سرزمینی گشوده می شود. به بیانی دیگر تمبر نشان و نماد کشورها به شمار می رود.
تمبر در کنار ارزش های هنری و زیبا شناختی اش به عنوان یک رسانه ارتباطی موثر محسوب می شود که با قابلیت پیام رسانی گسترده و فراگیرش، نقش های گوناگونی را از جهات فرهنگی، اجتماعی، تاریخی، اقتصادی و سیاسی و غیره  ایفا می نماید.
شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران به عنوان بانی اصلی تمبر کشور با همکاری شورای عالی تمبر، ارتقای جایگاه  این  مهم را در دستور کار خود قرار داده است و همواره کوشیده است تا  این هنر ارزشمند و میراث گرانبها را پاس داشته و جایگاه آن را در کشور تثبیت و تقویت نماید.
در همین ارتباط به سراغ حی شاد مدیرکل تامین، نگهداری و امور پشتیبانی رفته ایم تا برای ما از حال این قطعه کاغذی اثربخش و تحولات پیش روی آن بگوید.
مشروح این گفت و گو را در ذیل می خوانید:
- جنابعالی به عنوان متولی تمبر کشور وضعیت تمبر را چگونه ارزیابی می کنید ؟
در گام نخست  مهم ترین کاری که در این عرصه انجام شده جبران کمبود تمبرهای جاری است. چرا که در گذشته در این زمینه کمبود جدی وجود داشت که خوشبختانه با مدیریت بر مخازن کشور و انتقال تمبرهای مازاد توانستیم این مشکل را مرتفع کنیم . از سوی دیگر با توجه به استقرار توکن ها و نرم افزارهای تحت وب در کشور نیازهای تمبری کشور به تدریج برطرف شد .
- در زمینه تمبرهای یادبود به نظر روند انتشار این گونه تمبر که برای کشورمان از اهمیتی ویژه برخوردار است کند گردیده چرا ؟ آیا تمهیداتی برای رفع این معضل اندیشیده اید؟
بله متاسفانه به دلیل مشکلاتی که در زمینه کاغذ مورد نیاز با آن رو به رو بودیم  7 عنوان تمبری که برای نیمه نخست سال جاری پیش بینی شده بود با تاخیر چاپ و توزیع شد . با رایزنی های صورت گرفته کاغذ تمبر با کیفیت خریداری شده تا تمبرهای جدید با آن تولید و چاپ شود. برای مدت باقی مانده سال حدود 4 تا 5 تمبر یادبود منتشر خواهد شد.
- آیا تعداد تمبرهای یادبود منتشر شده رضایت بخش بوده است ؟
بله برای سال جاری 11 تا 12 تمبر یادبود پیش بینی شده است که در مقایسه با میانگین دنیا که 10 تا 12 می باشد قابل قبول است. همانطور که می دانید چاپ تمبرهای یادبود از نظر تعداد، تیراژ و موضوع محدود بوده و سیاستگزاری در این باره منوط به تصویب شورای عالی تمبر می باشد.
- همانطور که می دانید کلکسیون دارها یکی از پایه های مهم تمبر کشور هستند تعامل شما با این بخش چگونه است؟
جلسات مشترک و مستمری را با مجموعه داران تمبر که به راستی یکی از قطب های اصلی فیلاتلیک کشور هستند برگزار می کنیم تا بتوانیم نقطه نظرات و پیشنهادات آنها را اخذ و مشکلات فراروی آنها در خلال این هم اندیش ها مطرح شود. چرا که معتقدیم رضایت این قشر بی تردید رونق بازار تمبر و افزایش مشترکین تمبر را موجب خواهد شد.
- براساس شواهد، تمبرهای ایرانی در مقایسه با سایر کشورها از تنوع لازم برخوردار نبوده که بتواند نظر مخاطبان را تامین نماید  آیا در این زمینه اقدامی صورت گرفته است؟
بله باید به این مقوله به طور جدی نگاه کرد .در واقع متولیان تمبر اذعان دارند به دلیل عدم تنوع و جذابیت تمبرهای پستی این هنر مهجور مانده و نسل نوپا و جوان چندان رغبتی به آن نشان نداده و با جدیت و به صورت حرفه ای به  جمع آوری و حفظ این اسناد ارزشمند ملی نمی پردازند. از این رو شرکت ملی پست متنوع سازی تمبرهای کشور را با جدیت دنبال می نماید البته این مهم با همکاری موثر شورای عالی تمبر امکان پذیر است. درهمین ارتباط چاپ تمبرهای  پارچه ای؛شنی و برجسته در حال بررسی است. همچنین انتشار تمبر عطری در دستور کار شرکت ملی پست قرار گرفته و به زودی به مناسبت دهه فجر یا نوروز 96 نخستین تمبر معطر تولید خواهد شد.
- طراحی تمبر نخستین عامل در جذابیت آن به شمار می رود آیا در زمینه بهبود روند طراحی تمبر که چندان اوضاع مناسبی ندارد تدبیری اندیشیده اید؟
طراحی تمبر در ارتقای کیفیت آن اثر به سزایی دارد از این رو در نظر داریم با همکاری با دانشگاه های کشور و مشارکت فرهیختگان هنری و خلق آثار بدیع، طراحی تمبر را از حالت سنتی خارج نموده و به صورت حرفه ای کار دنبال شود. همچنین به منظور ترغیب  هنرمندان، 5 طراح برتر معرفی و حق الزحمه مربوطه را دریافت نموده  و طرح نخست به عنوان طرح مورد انتشار انتخاب خواهد شد.  علاوه بر این  آیین نامه ای در این خصوص تدوین شده است که تمامی مباحث تمبر در آن دیده شده که در صورت تصویب هیات محترم مدیره تحولات خوبی را برای این عرصه موجب خواهد شد.
-  انتشار تمبر فاخر از اقدامات نوین فیلاتلیک شرکت ملی پست بود که از سوی تمبردوستان مورد استقبال واقع شده آیا تمبر دیگری به زودی طلایی می شود؟
از آغاز تاکنون سه سری اقلام تمبر فاخر از سوی شرکت ملی پست تولید شده است که اقلام تمبر فردوسی آخرین سری این تمبر بود، در صورت تصویب هیات محترم مدیره تمبر نوروز نیز به صورت طلا و نقره ضرب خواهد شد که پس از طی فراخوان تولید و ثبت نام صورت خواهد گرفت و ظرف 72 ساعت تحویل متقاضیان خواهد شد. البته باید گفت تمبر فاخر جزو تمبرهای پستی کشور نبوده و به عنوان اقلام پستی که بیشتر جنبه کلکسیونری دارد به شمار می رود که با مشارکت بخش خصوصی تولید می شود.
-  برگزاری نمایشگاه تمبر از جمله اقدامات مهم در زمینه ترویج فرهنگ تمبر می باشد و مدتهاست نمایشگاهی در این زمینه برگزار نشده است چرا؟
متاسفانه درگذشته به این مهم پرداخته نشده است اما خوشبختانه با همکاری این اداره کل با دفاتر روابط عمومی و امور پست بین الملل و همچنین موزه ارتباطات نمایشگاه بین المللی تمبر با حضور کشورهای مختلف و همکاری بخش خصوصی برگزار خواهد شد. به دنبال برگزاری این نمایشگاه بازخوردها شناسایی خواهد شد تا برنامه ریزی مطلوبی برای گسترش این موضوع صورت پذیرد.
 -  به نظر می رسد جای آموزش برای مقوله تمبر خالی است آیا راهکاری در این خصوص دارید؟
بله، بی تردید توسعه تمبر به گسترش آموزش و فرهنگ ترویج تمبر وابسته است ، با توجه به این که پرتال فیلاتلی شرکت ملی پست موجود است درصددیم تا به منظور آشنایی علاقمندان مطالب آموزشی تمبر نیز در این پرتال گنجانده شود. همچنین با توجه به اتاق فکری که از سوی دفتر روابط عمومی با حضور بخش های مختلف مجموعه و بخش خصوصی در خصوص ارتقای محتوای مجله دنیای تمبر برگزار می شود بر اهمیت به مسایل آموزشی نیز تاکید شده است.
-  مشترکین تمبر انتظار دارند تا تمبرها پس از انتشار در موعد مشخصی توزیع شود آیا برای بهبود این روند اقدامی را صورت داده اید؟
با توجه به همکاری های فیلاتلیک با بخش خصوصی در نظر داریم مشکلات و نقطه نظرات مشترکین تمبر به صورت الکترونیکی و فیزیکی از سوی این بخش طی نظرسنجی اخذ و گردآوری شود.
 - در عرصه بین المللی، انتشار تمبر مشترک به عنوان عامل پیوند و دوستی ملت ها  اقدام ارزنده ای بود آیا تمبری از این دست در برنامه تمبری کشور قرار دارد؟
قطعا، در بحث انتشار تمبر مشترک شرکت در حال برگزاری جلسات مختلف و مبادله تفاهم نامه با کشورهای مختلف می باشد تا پس از توافقات اولیه بر سر موضوع، طرح، تاریخ انتشار و غیره، اقدامات عملیاتی پس از تایید شورای تمبر انجام پذیرد که در این راستا در حال حاضر تمبر مشترک با کشورهای ارمنستان،عراق و آذربایجان در دستور کار می باشد.
-  سخن آخر؟
تمبر یگانه محصول انحصاری شرکت ملی پست محسوب می شود و با طرح های زیبایی که بر آن نقش می بندد  می تواند در اعتلای فرهنگ و عظمت ایران اسلامی نقش ارزشمند داشته باشد .تمامی تلاش شبکه بر این نهاده شده تا بتواند با اقدامات موثر، کاستی های این بخش را مرتفع و تحول آن را موجب گردد و با عرضه محصولاتی جذاب ، متنوع و با کیفیت، حفظ مشترکین تمبر را موجب شده و شوق و انگیزه جوانان و نوجوانان را برای ورود به این عرصه برانگیزد. البته نباید فراموش کنیم که این مقوله بسیار گسترده بود و بسیار جای فعالیت دارد. امیدواریم بتوانیم شاهد رونق بازار تمبر کشور باشیم.
۲۴ آذر ۱۳۹۵ ۰۹:۵۸
تعداد بازدید : ۹۹۹

اظهارنظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید