اخبار

کارگاه آموزشی "پردازش برخط جریان داده‌های عظیم با استفاده از Apache Storm " برگزار شد

کارگاه آموزشی "پردازش برخط جریان داده‌های عظیم با استفاده از Apache Storm " برگزار شد
کارگاه آموزشی "پردازش برخط جریان داده‌های عظیم با استفاده از Apache Storm " با همکاری پژوهشکده فناوری اطلاعات امروز 13 آذر در پژوهشگاه برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات (مرکز تحقیقات مخابرات ایران) در ابتدای این کارگاه که توسط دکتر حسینی فرح آبادی برگزار گردید به بحث در مورد داده‌های بزرگ (Big Data) پرداخته شد که به مجموعه‌های داده‌ای بزرگی اطلاق می‌شود که به قدری بزرگ و حجیم هستند که با ابزارهای مدیریتی و پایگاه‌های داده سنتی و معمولی قابل مدیریت نیستند.  بنا بر این گزارش در ادامه عنوان شد که این مبحث، به این دلیل مقبولیت بیشتری پیدا می‌کند که با استفاده از تحلیل حجم‌های بیشتری از داده‌ها، می‌توان تحلیل‌های بهتر و پیشرفته‌تری را برای مقاصد تجاری، پزشکی‌ و امنیتی، انجام داد و نتایج مناسب‌تری را دریافت‌کرد.
همچنین عنوان شد که بیشتر تحلیل‌های مورد نیاز در پردازش داده‌های عظیم، توسط دانشمندان در علومی مانند هواشناسی، ژنتیک، شبیه‌سازی‌های پیچیده فیزیک، تحقیقات زیست‌شناسی و محیطی، جست‌وجوی اینترنت، تحلیل‌های اقتصادی و مالی و تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این رو با رشد روز افزون داده‌ها و نیاز به بهره برداری و تحلیل از این داده‌ها، بکارگیری زیرساخت‌های Big Data از اهمیت ویژه ای برخوردار شده است. چالش‌های حوزه کلان داده در جهار بعد اصلی حجم داده، نرخ تولید، تنوع و نوسان مطرح شده است. با توجه به ویژگیهای ذکر شده، پردازش و تحلیل داده‌های عظیم مقوله ای است که نیازمند نگاه، ساز و کار‌ها و ابزار‌های خاص این حوزه می‌باشد. آپاچی استورم به عنوان یکی از چارچوبهای اصلی پردازش جریان‌داده، با مقیاس‌پذیر نمودن مدلهای پردازش‌جریان داده بسیاری از محدودیتها را درنوردید.
در این کارگاه همچنین فناوری پردازش‌جریان‌داده معرفی شد و در مورد چگونگی استفاده از این فناوری در راستای افزایش مقیاس‌پذیری، قابلیت‌اطمینان  و قابلیت‌  نگهداری  و پیشرفتهای این فناوری در پاسخگویی به نیازهای عصر داده‌های‌بزرگ به بحث پرداخته شد.
۱۴ آذر ۱۳۹۵ ۱۱:۱۴
تعداد بازدید : ۶۶۰

اظهارنظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید