اخبار

گوشی های تلفن همراه و جوانان

اینکه ما ایرانیان از ضریب هوشی بسیار بالایی برخوردار هستیم اصلا یک ادعا نیست. IQ بالای ما (البته به معنای عام آن) هم بر خودمان ثابت شده است و هم بر بیگانگان، چرا که با کمی ظرافت و نکته سنجی بر روی رفتارهای ما می توان بر این مدعا صحه گذاشت و یقین یافت.
ایرانیان با این ضریب هوشی بالای خود همواره شگفتی ساز بوده اند و هر روز خبرهایی از موفقیت جوانان ایرانی را در عرصه های مختلف علم و دانش می شنویم.
اما این روزها گوشیهای تلفن همراه توجه بسیاری از جوانان و نوجوانان ایرانی را معطوف به خود کرده است و با توجه به ضریب هوشی بالای جوانان گاهی شاهد مسائل عجیب در این مورد هستیم.
بسیاری از جوانان تنها با دانستن شماره مدل گوشی حتی در صورت قید نشدن نام مارک آن می توانند گزارشی جامع و دقیقی از مزایا، معایب، بهای فعلی، روند سقوط یا صعود بهای آن، کاربرد و بسیاری از مسائل دیگر را ارائه دهند.
اگر خواهان چرایی این امر هم هستید، کافی است بعد از تعطیلی مدارس، سری به فروشگاههای فروش گوشی تلفن همراه بزنید، تا تعداد زیادی از آینده سازان را ببینید که چنان به سخنان فروشنده دقیق شده اند که گویی اسرارآمیزترین حرف در طول دوران زندگی خود را می شنوند.
از سویی دیگر با توجه به افزایش واگذاری های سیم کارت تلفن همراه در سال جاری و بالا رفتن تقاضا برای خرید گوشی های تلفن همراه به احتمال زیاد تعرفه ی این گوشی ها در سال جدید افزایش خواهد داشت.
به گفته ی رییس انجمن تولیدکنندگان لوازم صوتی و تصویری، نرخ تعرفه ی گوشی های تلفن همراه که سال گذشته، در حدود چهارصد بود، در سال جاری تا 15 درصد افزایش خواهد داشت.
به گفته وی، این تجهیزات در داخل کشور تولید نمی شوند، به همین دلیل تعرفه آن ها پایین است چرا که در حالت کلی مواد اولیه یا هر کالایی که تولید داخلی ندارد، از حداقل تعرفه برخوردار است.
آری، ناتوانی رقابتی تولیدات داخلی، تقاضای بالایی که در این بازار به چشم می خورد، رقابت نابرابر، شرایط ناعادلانه ای که در بازار وجود دارد، می تواند ضررهای اقتصادی را در پی داشته باشد.

سارا کروبی – کارشناس واحد خبر روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

انتهای پیام
۱۲ اردیبهشت ۱۳۸۵ ۱۶:۵۷
تعداد بازدید : ۵,۱۵۵

اظهارنظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید