اخبار

دکتر واعظی خبر داد: پنجمین کمیسیون مشترک ایران و کرواسی، در آینده نزدیک برگزار می شود

دکتر واعظی خبر داد: پنجمین کمیسیون مشترک ایران و کرواسی، در آینده نزدیک برگزار می شود
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در دیدار با وزرای اقتصاد و کارآفرینی و صنایع کوچک کرواسی بر توسعه روابط اقتصادی بین دو کشور به ویژه در حوزه ICT تأکید نمودند.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، در این دیدار دو طرف در زمینه افزایش سطح روابط دو کشور بحث و گفت و گو کردند.
دکتر واعظی، در این دیدار، سفر رئیس جمهور کرواسی و هیأت همراه به ایران را فصل جدیدی در روابط دو کشور برشمرد و گفت: ایران و کرواسی از گذشته دارای روابط خوب با یکدیگر بوده و پس از برجام، اولویت ما گسترش روابط با کشورهایی است که در گذشته روابط خوب و رو به رشدی با ما داشته‌اند.
وی با اشاره به فروپاشی یوگسلاوی و تأسیس کشور کرواسی گفت: ایران از نخستین کشورهایی بود که بعد از تأسیس کشور کرواسی آن را به رسمیت شناخت و سفارتخانه در آنجا تأسیس نمود.
دکتر واعظی زمینه‌های همکاری دو کشور را فراوان عنوان و ابراز امیدواری کرد این سفر به همراه هیأت بلندپایه اقتصادی بتواند زمینه خوبی برای گسترش همکاریهای دو کشور باشد و در آینده نزدیک شاهد برگزاری پنجمین کمیسیون مشترک اقتصادی بین دو کشور باشیم.
وی با اشاره به اینکه در دنیای امروز ICT پیشران توسعه کشورها و توانمندساز بخش‌های مختلف است و جمهوری اسلامی درصدد توسعه کسب و کار در این حوزه است، ظرفیت‌های همکاری در این بخش بین دو کشور را قابل توجه توصیف نمودند.
دکتر واعظی در ادامه با اشاره به پیشرفت‌های سخت افزاری و نرم افزاری ایران، از همکاری بخش خصوصی دو کشور در زمینه ICT استقبال کرد و گفت: در گذشته برخی شرکت‌های کروات در بخش ارتباطات سرمایه‌گذاری نموده‌اند و با توجه به وجود پروژه‌های مختلف این بخش در ایران، آمادگی جذب سرمایه‌گذاری در ICT وجود دارد.
وی با تأکید بر انتقال دانش بین دو کشور اظهار داشت: زمینه همکاری درخصوص تحقیق و توسعه بین شرکت‌ها، دانشگاه و پژوهشگاههای دو کشور در عرصه ICT نیز وجود دارد.
دکتر واعظی در بخش دیگر سخنان خود، حضور هیأت‌های خارجی اقتصادی در ایران را از دستاوردهای مذاکرات دانست و گفت: در گذشته این اتفاقات کمتر می‌افتاد و امروز با تسهیل روابط بانکی، بیمه‌ای و کشتیرانی دستاوردهای برجام نمود می‌یابد که امیدواریم با اطلاع‌رسانی خوب مردم هم در جریان آن قرار گیرند. وی تصریح کرد: در آینده به مراتب فضا بازتر می‌شود و ملت هم در زمینه توسعه کسب و کار و ایجاد مشاغل جدید نتایج آن را به طور ملموس خواهند دید.
وزیر صنایع کوچک کرواسی نیز اعلام نمودند موسسه‌ای در کرواسی توسط اتحادیه اروپا ایجاد شده که 9 عضو دارد و برای رونق بخشیدن به شرکت‌های کوچک کمک می‌کند و درخواست شد ایران هم به عنوان عضو دهم به آن بپیوندد که پس از بررسی در این زمینه تصمیم‌گیری خواهد شد.
به گفته ایشان، کرواسی به عنوان عضو اتحادیه اروپا علاقمند است در زمینه همکاری ین ایران و اتحادیه نقش فعالتری ایفا کند.
در این ملاقات وزیر اقتصاد کرواسی نیز حضور هیأت بلندپایه کرواسی در ایران را نشانه حسن نیت آن کشور دانسته و اظهار امیدواری نمودند سطح تعاملات دو کشور بالاتر از آنچه در حال حاضر است بشود. ایشان نیز با تأکید بر وجود مناسبت‌های همکاری در حوزه ICT بین دو کشور از آمادگی کرواسی برای همکاری بخش خصوصی حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات با شرکت‌های ایرانی خبر دادند.

۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۱۵:۲۱
تعداد بازدید : ۱,۳۳۶

اظهارنظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید