اخبار

تلفن، کالایی سرمایه ای و مصرفی

در گوشه ای از خیابان ونک برجی سربرافراشته که برجی است همراه و برای ایرانیان برجی حیاتی.
هر تصمیمی در آن گرفته شود و هر راهی که در آن پیموده شود هزاران هزار ایرانی را تحت الشعاع خود قرار
 می دهد.
روز گذشته وزیر ارتباطات و فنآوری اطلاعات سکان این کشتی را به دست سکانداری جدید سپرد تا در میان امواج و طوفانهای سهمگین این تکنولوژی آن را هدایت کرده و به سر مقصد برساند.
اما امواج متلاطم دریای سیم کارت تلفن همراه که گویی رنگ آرامش را نخواهد دید، همچنان پرقدرت و مصمم بر این کشتی می کوبد و می تازد.
هدایت این کشتی کار سهلی نیست0 همه حاضران در جلسه تودیع و معارفه مدیرعامل شرکت ارتباطات سیار نیز بر این نکته اذعان داشتند و هر کدام به نحوی آن را ادا کردند.
 یکی گفت: معجزه ا ست ، دیگری گفت: سخت است، اما شدنی.
مراسم دیروز اما حامل یک خبر دیگری برای مردم کشورمان بود.
مدتها بود که وزارت ارتباطات و فنآوری اطلاعات دغدغه ی سرمایه های مردم را که به امانت در اختیار گرفته بود را داشت و می اندیشید تا با سرمایه های این مردم چه کند تا هم رضایت مردم را در پی داشته باشد و هم رضایت پروردگار را.
وزیر ارتباطات و فنآوری اطلاعات از طرحی گفت که شرکت مخابرات در دست تهیه دارد در صورت تصویب و نهایی شدن، مشترکان تلفن همراه و ثابت به اندازه ودیعه ای که دارند سهامدار مخابرات می شوند.
اجرای این طرح سرمایه گذاری مردم در بخش مخابرات را دوچندان می کند و باعث می شود سیل تقاضا برای تلفن هر روز بیشتر گشته، تلفن یک کالای سرمایه ای تلقی شده و صاحبان تلفن صاحب سرمایه ای جدید شوند.

اما پیش زمینه این طرح، مقوله اقتصادی حوزه تلفن همراه بود و سرمایه ای که وزارت ارتباطات و فنآوری اطلاعات بابت ثبت نام های اخیر به دست آورد، همچنین نگرانی این وزارت از آن که با کاهش تلفن همراه، سرمایه بسیاری از آنانی که به سود حاصل از فروش سیم کارت خود دل بسته بودند را چه کند، حتی اگر این سود جزئی  می نمود. پس از آن مردم سهامدار مخابرات شدند، نقدینگی ها هم جمع شده و آنگاه است که  سرمایه های مردم به جای ورود به فعالیتهای کاذب اقتصادی به راهی درست هدایت می شود. و در آینده ای نزدیک از این سرمایه می توان در توسعه هر پیشتر کشور بهره برد.
با اجرای این طرح دیگر هیچ ایرانی خرید تلفن همراه و ثابت را دور انداختن پول نمی پندارد و تلفن را که فقط کالایی مصرفی محسوب می کرد، دیگر برایش حکم یک سرمایه دارد.
خواستم از تغییر و تحولات بگویم اما دیدم سکاندار هر که باشد فرقی نمی کند مهم ذهن های زیباست که می توانند زیبا فکر کنند و کشتی را زیبا به حرکت در آورند و منزلی زیبا برسانند. به امید آن روز.

 سارا کروبی-  کارشناس واحد خبر روابط عمومی وزارت ICT

۱۲ اردیبهشت ۱۳۸۵ ۰۸:۱۹
تعداد بازدید : ۴,۱۵۷

اظهارنظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید