اخبار

جلسه کارگروه توسعه دولت الکترونیک استان البرز

جلسه کارگروه توسعه دولت الکترونیک استان البرز
اولین جلسه کارگروه توسعه دولت الکترونیک استان البرز در سال95 با حضور دکتر براری، معاون امور دولت، مجلس و استانها وزارت ارتباطات، مهندس جهانگرد معاون وزیر و رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران، استاندار البرز و جمعی از مدیران استان در سالن شهدای دولت استانداری البرز برگزار شد.
 به گزارش روابط عمومی اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان البرز، در این جلسه مهندس حمیدی مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان البرز با تشریح اقدامات انجام شده در سال گذشته در حوزه توسعه دولت الکترونیک گفت: شاخص توسعه ICT استان البرز از رتبه ۱۴ در سال ۹۳ به رتبه ۷ در سال ۹۴ رسید و طبق برنامه ریزی صورت گرفته در نظر داریم در سال جاری به جایگاه سوم کشوری در این بخش برسیم
وی با اشاره به سرمایه گذاری ۳۰۷ میلیارد تومانی در بخش ای سی تی استان البرز گفت: افزایش دسترسی کاربران به شبکه ملی ارتباطات به ۲۰ مگابایت و دو برابر شدن تولید محتوای داخلی با رویکرد کسب و کار از مهمترین دستارودهای این بخش بوده است.
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان البرز استفاده حداکثری از زیرساخت های توسعه خدمات و سرویس ها در راستای خلق ثروت از بخش با رویکرد توسعه کسب و کارهای نوین را از برنامه های آتی وزارت ارتباطات در توسعه زیرساخت های ارتباطی دانست.
وی با تاکید بر لزوم تمرکز آموزشی بر توانمندسازی مدبران فناوری دستگاه های اجرایی استان در حوزه امنیت اطلاعات، تصریح کرد: ایجاد مرکز شتابدهی فناوری اطلاعات در استان، ایجاد مرکز توانمندسازی و تسهیل گری کسب و کارهای نوپا در استان، راه اندازی فضای همکاری مشترک و حمایت از برگزاری رویدادهای کارآفرینی و همفکر را در توسعه کسب و کارهای جدید را در راستای ایجاد دولت الکترونیک در استان بوده است.
حمیدی از الکترونیکی کردن ۱۰۰ خدمت در استان البرز به صورت پایلوت خبر داد و گفت: هماهنگی لازم با تجمیع کننده های خدمات ارزش افزوده اپراتورهای ارتباطات سیار همره اول، ایرانسل و رایتل برای ایجاد نمایندگی های استانی در راستای خدمات در استان ها انجام شده است.
وی خاطرنشان کرد: برنامه ریزی جهت ایجاد مرکز تحقیق و توسعه و آزمایشگاه های خدمات ارزش افزوده توسط تجمیع کننده ها در دانشگاه ها در راستای فرهنگ سازی و اشتغالزایی دانشجویان، ایجاد اولین مرکز تحقیق و توسعه خدمات ارزش افزوده در دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج و نیز برنامه ریزی جهت ایجاد پردیس تولید محتوا با هماهنگی سازمان نظام صنفی یارانه ای ایران از دیگر اقدامات این حوزه است.
دکترمرتضی براری معاون امور دولت، مجلس و استانها وزارت ارتباطات با تاکید بر لزوم تولید محتوا در خصوص تحقق دولت الکترونیک، اظهار کرد: باید از زیرساخت های موجود نهایت استفاده را داشته باشیم و در این راستا خلق ثروت از این بخش از مهمترین شعارهای ما محسوب می شود.
وی با بیان اینکه باید علاوه بر توسعه کسب و کار و ایجاد اشتغال باعث توسعه سهم استان در این حوزه شویم، افزود: شبکه باند پهن ثابت برای نخستین بار در کشور، در البرز در حال اجرا است.
معاون امور دولت، مجلس و استانها وزارت ارتباطات تصریح کرد: سال گذشته ۲ مصوبه در این راستا از دولت دریافت کردیم که در راستای گسترش کاربری فناوری اطلاعات، فضای لازم برای سرمایه گذاری بخش خصوصی فراهم می شود.
وی یکی از مشکلات استان البرز را قرار گرفتن بخش مخابرات این استان در حوزه استان تهران دانست و گفت: بر اساس جلسات برگزار شده و مطرح شدن این مشکلات، مقرر شد مخابرات البرز همانند سایر استان ها مستقل شود و مورد حمایت جدی نیز قرار گیرد.
براری در پایان با اشاره به مشکلات تلفن ثابت در استان، خاطرنشان کرد: کمک ویژه برای به حداقل رساندن مشکلات این حوزه در دستور کار قرار گرفته و امکانات لازم برای اجرای شبکه باند پهن در استان البرز فراهم شده است.
جهانگرد معاون وزیر و رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران هم با بیان اینکه استان البرز به عنوان استان دارای انباشت ثروت و فرصت مطرح است، اظهار کرد: بعضاً به این امر اشاره می‌شود که البرز سرریز پایتخت است اما عصاره فرصت کشور در این استان متمرکز شده است.
وی با اشاره به اینکه ارتباطات به صورت موبایل و «وای فای» امری بدیهی است که تا یک سال آینده تمامی نقاط کشور را تحت پوشش خود قرار می‌دهد، افزود: ۸۰ درصد سرویس IT مکان محور است، از این رو برش استانی در این بخش لحاظ شده است.
رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران با بیان اینکه استان البرز و شهرستان کرج، از ظرفیت بالا و نیروهای قابلی برخوردار است، تصریح کرد: این استان می‌تواند با تکیه بر توان و ظرفیت‌های موجود از امکانات استان تهران نیز بهره مند شود.
وی با تاکید بر لزوم ارائه نقشه و سند ظرفیت‌های استان البرز در بخش‌های مختلف به منظور بهره گیری بهتر از خدمات بخش خصوصی، گفت: منابع استان به عنوان ثروت این منطقه تلقی می‌شود از این رو باید گفتگوها را به سمت خلق کسب و کار و ثروت آفرینی باشد.
معاون وزیر ارتباطات با اشاره به شکل گیری بسترهای پرهزینه در کشور، اظهار کرد: از ۱۰ محور اقتصاد مقاومتی، یک مأموریت به نقش IT بازمی گردد که این امر بیانگر اهمیت ویژه این بخش محسوب می‌شود.
جهانگرد در پایان با اشاره به اینکه دوره‌های آموزشی بخش IT در تهران برگزار شده است، خاطرنشان کرد: ظرفیت لازم به منظور برگزاری این دوره‌های آموزشی در البرز وجود دارد و این استان می‌تواند در این بخش پیشرو باشد.
سیدحمید طهایی استاندار البرز نیز در سخنانی با تاکید بر ایجاد شهر ICT در استان البرز اظهار کرد: هرچه در این حوزه اقدام شود، سریع تر در پیشبرد اهداف دولت، به مقصد می رسیم.
وی افزود: نقشه راه فناوری اطلاعات و ICT استان البرز باید از سوی وزارت ارتباطات در قالب سند توسعه آی تی استان ترسیم شود تا بر اساس آن مسیر را طی کنیم.
استاندار البرز با تأکید بر اینکه خدمات الکترونیکی در دستگاه ها باید از درگاه مشترکی مخابره و ارائه خدمت شود، گفت: زیرساخت های منفک و جزیره ای در این زمینه باید جای خود را به کانون و مرکز واحدی در تبادل خدمات الکترونیکی بدهد.
وی موضوع اتصال به شبکه دولت الکترونیک را یکی از اصلی ترین برنامه های دولت در استان برشمرد و تصریح کرد: برای اینکه دستگاه های اجرایی زیرساخت های خود را تکمیل و به شبکه دولت الکترونیک متصل کنند، هیچ محدودیت اعتباری نباید وجود داشته باشد و در این زمینه باید بصورت ویژه  بسترها مهیا شود.
طهایی به لزوم احداث شهرک اداری در استان اشاره  کرد و گفت: هاب الکترونیکی واحدی در تشکیلات اداری داخل آن شهرک دیده می شود.
استاندار البرز همچنین از همراهی شهرداری و شورای اسلامی شهر خبر داد و از شرکت ها و موسسات خصوصی در حوزه فناوری اطلاعات خواست تا در گسترش خدمات و توسعه فناوری اطلاعات در استان با این دو نهاد همکاری های مشترک داشته باشند.
وی با اشاره به اینکه ایجاد شهر هوشمند نیاز به زیر ساخت ها دارد که در صدد ایجاد آن هستیم، اظهار کرد: سرمایه گذاری خوبی که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در استان با تأسیس شرکت ارتباطات زیرساخت داشته که امید می رود با استقلال هیات مدیره، این مرکز نیز مانند سایر استان ها مستقل اداره شود و مدیران اختیارات لازم را برای توسعه فناوری اطلاعات داشته باشند.
وی افزود: استان البرز گام های بلندی برای ایجاد شهر هوشمند ICT برداشته است و تلاش ویژه در استانداری و همچنین استان برای ارتقاء جایگاه البرز پیرامون این حوزه، در سطح ملی انجام می شود.
۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۱۰:۲۷
تعداد بازدید : ۴۳۹

اظهارنظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید