اخبار

ارتباطات و فناوری اطلاعات در سالنامه آماری کشور دارای عنوان و فصلی مستقل شد

ارتباطات و فناوری اطلاعات در سالنامه آماری کشور دارای عنوان و فصلی مستقل شد
مدیرکل دفتر بررسی های اقتصادی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از هماهنگی با مرکز آمار ایران درخصوص تفکیک بخش ICT در سالنامه آماری کشور و اختصاص عنوان و فصلی مستقل به ارتباطات و فنآوری اطلاعات در آن خبر داد.
مجید توکل در گفت و گو با مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، با اشاره به انجام اقدامات در جهت تفکیک و تبیین بخش ICT از سایر بخشهای کشور نظیر استاندارد، گمرک، آمار، اطلاعات بانک مرکزی، گفت: تا پیش از این بخش ICT به صورت غیر متمرکز تحت سرفصل"حمل و نقل، انبارداری و ارتباطات"در مجموعه سالنامه آماری کشور، منعکس می شد که در کل بسیار کمرنگ و دور از واقعیات موجود بود.
وی با بیان این که، همین اطلاعات هم حتی از ابتدای انتشار در سالنامه به جز اعمال تغییرات جزئی در سال 74 به مدت 19 سال مورد بازنگری و اصلاح قرار نگرفته بود، افزود: از آن جا که برخی داده های موجود در سالنامه تغییر ماهیت داده، یا منسوخ شده و قابل تولید نبوده و یا متناسب با پیشرفتهای تکنولوژی نبود، لذا بازنگری فصل حمل و نقل و ارتباطات در دستور کار قرار گرفت.
توکل با اشاره به برگزاری جلسات مستمر با دفتر محاسبه شاخص برنامه ها و سیاستهای کلان و نیز دفتر صنعت، معدن و زیر بنایی مرکز آمار ایران ادامه داد: طی بحث درخصوص تفکیک بخش ICTدر سالنامه، در جریان اهداف اصلی مرکز در زمینه تهیه سالنامه و نوع داده های مورد نیاز آن قرار گرفتیم.
وی با تاکید بر این که هدف اصلی تدوین سالنامه آماری کشور، تامین داده خام جهت استفاده پژوهشگران و محققان است، خاطر نشان کرد: در این راستا، با توجه به این که امکان ارائه شاخص های ترکیبی نظیر انواع ضرایب نفوذ، سرانه مرسوله و یا پوشش های مساحتی و جمعیتی در قالب جداول نمی گنجید، تنها راه ارائه این شاخص ها در قالب نمودار و نقشه بود، که درخصوص ساختار جداول موجود نیز توافق لازم صورت پذیرفت.
توکل گام بعدی را برگزاری جلسات با شرکتها و سازمانهای تابعه عنوان کرد و گفت: به این ترتیب، از نظرات آنان در خصوص انتخاب شاخص ها استفاده شد و در نهایت با توجه به آخرین تغییرات اعمال شده در کدینگISIC  نسخه 4 ،مقرر شد در سالنامه آماری سال 93  بخش ارتباطات از بخش حمل و نقل و انبارداری تفکیک و به عنوان یک بخش مستقل در سالنامه لحاظ شود.
وی افزود: در سالنامه آماری کشور که در اسفندماه سال بعد چاپ می شود، داده های موجود مورد بازنگری و اصلاح قرار خواهد گرفت، به طوری که شاخص های کلیدی مطرح شده بیانگر اطلاعات آماری و به روز موجود در بخش باشد.
به گفته توکل، در حال حاضر  بخش ارتباطات در سالنامه آماری سال 93 به صورت مستقل و با محتوای بروز در اختیار کاربران قرار دارد. همچنین با توجه به توافقات به عمل آمده، بومی سازی ساختار بخش نیز در سالنامه صورت گرفته و اطلاعات شرکت پست نیز به محتوای اطلاعات بخش ارتباطات اضافه شده است.
گفتنی است، سالنامه آماری کشور به عنوان یکی از پایگاههای مرجع ارائه اطلاعات و آمار به روز تمامی دستگاههای اجرایی کشور در سطح کشور و بین¬الملل، بمنظور رفع نیازهای آماری پژوهشگران، تصمیم گیران، برنامه ریزان و سایر متقاضیان بصورت سالانه در دو مجلد فارسی و انگلیسی توسط مرکز آمار ایران تهیه و منتشر می شود.  

۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۱۱:۲۱
تعداد بازدید : ۱,۲۵۹

اظهارنظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید