اخبار

نخستین جلسه کارگروه ویژه حمایت از کسب و کارهای نوپا برگزار شد

نخستین جلسه کارگروه ویژه حمایت از کسب و کارهای نوپا برگزار شد
در پی امضا توافقنامه همکاری مشترک بین وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و صندوق کارآفرینی امید، نخستین جلسه کارگروه ویژه حمایت از کسب و کارهای نوپا، بیست و نهم فروردین ماه، در ساختمان مرکزی وزارت برگزار و در خصوص روند اجرایی تفاهمنامه تصمیم گیری شد.
دکتر صمیمی دبیر کارگروه وجوه اداره شده، در گفت و گو با مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، با بیان این که در ساختار وام وجوه اداره شده حمایت از شرکتهای نوپا دیده نشده بود و با توجه به ظرفیت خوب کشور در این زمینه به ویژه نقش مهم این شرکت ها در ایجاد کسب و کارهای جدید و اشتغالزایی جوانان، این توافقنامه، منعقد شد.
مدیر کل توسعه فناوری و صدور خدمات فنی مهندسی افزود: در این توافقنامه، صندوق کارآفرینی امید، حمایت از شرکت های نوپای فعال در حوزه ICT که از سوی وزارت معرفی می گردند را به منظور توسعه فضای کارآفرینی واشتغالزائی توسط بخش خصوصی، بر عهده دارد.
صمیمی مدت این توافقنامه را پنج سال و مبلغ آن را یکصد و پنجاه میلیارد ریال عنوان کرد و گفت: مبلغ یکصد میلیارد ریال توسط صندوق کارآفرینی امید و پنجاه میلیارد ریال از محل منابع وزارت صرفاً برای حمایت از کسب و کارهای نوپا  پرداخت می شود.
وی در خصوص نحوه تخصیص وام نیز، اظهار داشت: بخش عمده ای از تسهیلات به شرکتهای نوپایی اعطا می شود که در پارک های علم و فناوری، مراکز رشد و یا شتاب دهنده ها مستقر  بوده و از سوی این نهادها به ما معرفی می شوند. بخش دیگر هم به شرکت های دانشگاهی که مورد تایید دانشگاه بوده و حداقل یک عضو هیات علمی با مجوز هیات امنای دانشگاه در آنها فعال باشد، اعطا می شود.
مدیرکل توسعه فناوری و صدور خدمات فنی مهندسی، با بیان این که سقف این وام 100 میلیون تومان با کارمزد پایین در نظر گرفته شده است، افزود: کار گروه ویژه متشکل از نمایندگان وزارت و نمایندگان صندوق در خصوص تدوین آیین نامه ها، شیوه های اجرایی، بررسی و ارزیابی طرح های شرکت های نوپا تشکیل شده است.
دبیر کارگروه وجوه اداره شده، خاطر نشان کرد: در ارزیابی طرح ها، بحث دوام، ثبات و ایجاد اشتغال ماندگار از پارامترهای مهم است.
صمیمی با ابراز امیدواری نسبت به اجرایی شدن تفاهمنامه جهت حمایت از ایجاد و توسعه کسب و کارهای نوپا گفت: در این چارچوب مکاتباتی با وزارت علوم انجام گرفته تا اطلاعات مربوط به پارکهای فعال در حوزه ICT در اختیار وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار دهند.
وی همچنین از انجام کار مشترک با بنیاد ملی بازنهایی رایانه ای برای حمایت از شرکت های بازی ساز رایانه ای خبر داد و گفت: به زودی شرکت های بازی ساز رایانه ای منتخب نیز جهت اعطای تسهیلات معرفی خواهند شد.
به گفته وی، تا کنون در قالب وام وجوه اداره شده، 104 میلیارد تومان جهت اعطا به شرکت های فناور در حوزه IT مصوب شده است که مراحل دریافت خود را طی می کنند.
۶ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۰۹:۵۲
تعداد بازدید : ۱,۲۶۱

اظهارنظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید