اخبار

دکتر واعظی خبر داد؛ تسهیل روادید برای سفر اتباع ایرانی به جمهوری آذربایجان

دکتر واعظی خبر داد؛ تسهیل روادید برای سفر اتباع ایرانی به جمهوری آذربایجان
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رئیس ایرانی کمیسیون مشترک همکاری ایران و جمهوری آذربایجان از آسان سازی روادید برای سفر اتباع ایرانی به جمهوری آذربایجان خبر داد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به نقل از ایرنا،  دکتر محمود واعظی در پایان سفر سه روزه به جمهوری آذربایجان، توسعه گردشگری میان دو کشور را یکی از محورهای مذاکرات در این سفر اعلام کرد و گفت : رییس جمهوری آذربایجان در باره برداشتن و یا آسان تر کردن روادید موافقت کرد تا اتباع ایرانی بتوانند به راحتی به این کشور سفر کنند .

وی با بیان اینکه الهام علی اف، رییس جمهوری آذربایجان به نهادهای این کشور دستور داده تا در زمینه همکاری با ایران فعال باشند و زمینه های جدید همکاری بین دو کشور را تا سفر رییس جمهوری ایران به جمهوری آذربایجان نهایی کنند.

دکتر واعظی در این گفت و گو ، شروع عملیات ساخت پل ریلی در مرز مشترک ایران و جمهوری آذربایجان را برای آینده روابط اقتصادی دو کشور بسیار مهم توصیف کرد و گفت ، کار دوم در راستای اتصال خطوط ریلی دو کشور در قالب تکمیل دالان حمل و نقل شمال – جنوب و ساخت خط ریلی آستارا –رشت است که در این زمینه هم مذاکرات خوبی انجام گرفت .

دکتر واعظی افزود: در ملاقاتی که با رییس جمهوری آذربایجان داشتیم قرار شد یک خط اعتباری 500 میلیون یورویی برای اجرای این خط ریلی در اختیار گذاشته و نیز یک کمیته برای سرعت بخشیدن به کارها در این زمینه تشکیل شود .

رییس ایرانی کمیسیون مشترک همکاری های ایران و جمهوری آذربایجان ضمن ابراز رضایت از روند توسعه روابط و همکاری های دو جانبه در حوزه های مختلف گفت: اسناد امضا شده در جریان این سفر در زمینه همکاری در حوزه صنعتی مربوط به راه اندازی طرح های مشترک کارخانه داروسازی و خودروسازی در جمهوری آذربایجان بود که فرصت خوبی برای تعامل بخشهای خصوصی دو کشور فراهم کرد .

دکتر واعظی مذاکرات انجام گرفته برای گسترش همکاری ایران و جمهوری آذربایجان در زمینه های امور بانکی ، نفت و گاز ، انرژی برق، بهداشتی و کشاورزی را نیز مهم عنوان کرد و گفت در راستای توسعه همکاری در بخش کشاورزی قرار شد وزیر کشاورزی کشورمان به جمهوری آذربایجان سفر کند .

به گفته دکتر واعظی موضوع دیگری مورد مذاکره شده در این سفر مربوط به تقویت همکاری بخش های خصوصی ایران و جمهوری آذربایجان و حمایت هر چه بیشتر دولت از این همکاری بود که سرمایه گذاران بخش خصوصی دو کشور بتوانند در خاک هم دیگر سرمایه گذاری کنند .

رییس ایرانی کمیسیون مشترک همکاری های ایران و جمهوری آذربایجان گفت: بسیار خوشایند است که روابط و همکاری دو کشور در همه عرصه ها روبه گسترش است و بر اثر آن در سه ماه اول سال جاری میلادی حجم روابط تجاری ایران و جمهوری آذربایجان در مقایسه با زمان مشابه یک سال قبل 53 درصد افزایش یافته است .

دکتر واعظی افزود : تقویت روابط ایران و جمهوری آذربایجان همچنین موجب افزایش رفت و آمد های متقابل مردم دو کشور شده است .

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رئیس ایرانی کمیسیون مشترک همکاری های ایران و جمهوری آذربایجان که روز چهارشنبه برای حضور در مراسم کلنگ زنی پل ریلی بر روی رود آستارا وارد جمهوری آذربایجان شد ، در این سفر سه روزه با الهام علی اف رئیس جمهوری آذربایجان ، نخست وزیر و وزیران امور خارجه ، اقتصادی ، کشاورزی و ارتباطات و فنآوری اطلاعات دیدار کرد .

در جریان این سفر چهار سند همکاری در حوزه داروسازی و خودروسازی به امضا رسید و همچنین نشان ملی دوستی جمهوری آذربایجان از سوی الهام علی اف به رئیس ایرانی کمیسیون مشترک همکاری ایران و جمهوری آذربایجان بخاطر خدمات ارزنده برای توسعه روابط و همکاری های دو کشور ، اعطا شد .

۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۱۷:۲۶
تعداد بازدید : ۱,۰۰۳

اظهارنظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید