اخبار

داشتن رایانه برای هر جوان ایرانی ضروری است

در همین نزدیکی و نه خیلی دور، شاید چند خانه آن طرف تر یا دو محله پایین تر، نمی دانم چقدر نزدیک است، اما می دانم خیلی دور نیست، جوانانی هستند که داشتن رایانه برایشان آرزوی کوچکی نیست.

اما آیا محروم بودن از این تکنولوژی، تنها به قیمت از دست دادن یکسری تفریحات مهیج، عدم آشنایی با سایتهای متفاوت، پیدا نکردن دوستان جدید و نشنیدن خبرهای دست اول تمام می شود.
البته نباید از تاثیر بالای همین امور در رشد و شکوفایی یک جوان گذشت و نیاز جوانان را به داشتن چنین   سوژه هایی انکار کرد، اما می دانیم که دسترسی نداشتن به این تکنولوژی و بالطبع عدم استفاده از آن می تواند جوانی را تا سالها از سایرین عقب بیاندازد. بسیاری از جوانان ما به دلیل نداشتن مهارت استفاده از رایانه، از بسیاری مشاغل موجود در جامعه دور هستند و عواقب این مساله می تواند آثاری مخرب را برجای گذارد.
اما اگر از زاویه ای  دیگر به این مساله بنگریم جوانانی را می بینیم که داشتن سیم کارت تلفن همراه را بر داشتن رایانه ترجیح می دهند و برای خرید سیم کارت قسطی، ثبت نامی و اعتباری و غیره در صفهای طولانی می ایستند، وامهای پربهره می گیرند و هر طور شده نیاز خود را برطرف می کنند اما آیا برای داشتن رایانه نیز حاضرند دست به چنین اعمالی بزنند؟ البته ایرادی هم به آنان وارد نیست توقعی هم نباید داشت.
با ورود این تکنولوژی به کشورمان و بعد از آن حضورش در خانه ها این وسیله هم جزء کالاهای لوکس به حساب می آمد اما امروز که ضرورت داشتنش در هر خانه ای از وجود تلویزیون، اگر بیشتر نباشد کمتر هم نیست، چه باید کرد؟

طرح رایانه ی ارزان قیمت به درخواست وزارت ارتباطات و فنآوری اطلاعات در راستای افزایش کاربران اینترنت از 6 میلیون به 30 میلیون کاربر در طول برنامه ی چهارم توسعه راهی بود که این وزارت در پیش گرفت و گامی موثر در جهت تحقق این امر بود.
اما از سویی دیگر کارشناسان IT بازار رایانه ها را در داخل کشور آشفته می بینند و معتقدند که دخالت دلال ها و وجود تعرفه های بالا تاثیر بسزایی در افزایش قیمت رایانه در کشور گذاشته است.
آنان همچنین ترویج صنعت IT در کشور را در گرو ورود رایانه هایی که از تکنولوژی روز دنیا بهره می برند می دانند.
امید است با راهکارهایی که متولیان وزارت ارتباطات و فنآوری اطلاعات در پیش می گیرند به زودی، روزی را ببینیم که داشتن رایانه برای هیچ جوان ایرانی یک آرزو نباشد.

سارا کروبی - کارشناس واحد خبر روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات
                                                               

۹ اردیبهشت ۱۳۸۵ ۱۶:۵۴
تعداد بازدید : ۴,۴۰۷

اظهارنظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید