اخبار

خبرگزاری تسنیم/ اعضا و ساختار شورای برنامه‌ریزی ICT در برنامه ششم

اعضای شورای برنامه‌ریزی تشکیل شده در بخش ICT به ریاست وزیر ارتباطات معرفی شدند.

به گزارش تسنیم ، پس از اینکه مقام معظم رهبری در نامه‌ای خطاب به رییس جمهور، سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه را که از سال آینده باید اجرایی شود ابلاغ کردند، دولت با تشکیل شوراهای برنامه‌ریزی در بخش‌های مختلف به سمت طراحی لایحه درخور متناسب با این سیاست‌ها رفت تا راه رسیدن به اهداف را تسهیل کرده باشد.

این سیاست‌های کلی بر پایه محورهای سه گانه "اقتصاد مقاومتی"، "پیشتازی در عرصه علم و فناوری" و "تعالی و مقاوم‌سازی فرهنگی" با در نظر گرفتن واقعیت‌های موجود در صحنه داخلی و خارجی تنظیم شده تا با تحقق اهداف برنامه ششم، به ارائه الگوی برآمده از تفکر اسلامی در زمینه پیشرفت که به کلی مستقل از نظام سرمایه‌داری جهانی است، کمک کند.

هم‌اکنون این سیاست‌ها از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی ابلاغ شده و دولت مشغول تدوین لایحه برنامه ششم برای تقدیم به مجلس است؛ برای تدوین بخش‌های مختلف این برنامه، یک شورای برنامه‌ریزی تشکیل شده که در بخش ICT ریاست این شورا برعهده وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات است.

سایر اعضای این شورا نیز به شرح رئیس یا معاون امور ذی‌ربط در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور (به عنوان دبیر شورا)، نماینده معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، نماینده وزیر علوم تحقیقات و فناوری، نماینده وزیر اطلاعات، نماینده وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، نماینده وزیر صنعت - معدن و تجارت، دبیر شورای عالی فناوری اطلاعات، دبیر شورای عالی انفورماتیک، رئیس مرکز ملی فضای مجازی، رئیس سازمان فضایی ایران، رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور، معاون سازمان صدا‌و‌سیما، نماینده اتاق‌های بازرگانی - صنعت و معدن، کشاورزی، تعاون و تشکل‌های فنی  مهندسی و سایر تشکل‌های ذی‌ربط حسب مورد، دونفر صاحب نظر از نخبگان یا خبرگان برنامه‌ریزی به انتخاب وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و یک نفر صاحب نظر با انتخاب سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور است.

در این سیاست‌های کلی مجموعا هفت بند به فناوری اطلاعات و ارتباطات مربوط است که عبارتند از:

1. کسب جایگاه برتر منطقه در توسعه دولت الکترونیک در بستر شبکه ملی اطلاعات

2. توسعه محتوا در فضای مجازی براساس نقشه مهندسی فرهنگی کشور تا حداقل پنج برابر وضعیت کنونی و بومی‌سازی شبکه‌های اجتماعی

3. ایجاد، تکمیل و توسعه شبکه ملی اطلاعات و تامین امنیت آنها تسلط بر دروازه های ورودی و خروجی فضای مجازی و پالایش هوشمند آن و ساماندهی احراز هویت و تحول در شاخص ترافیکی شبکه به طوریکه پنجاه درصد آن داخلی باشد.

4. بهره‌گیری از موقعیت ممتاز کشور با هدف تبدیل ایران به مرکز تبادلات پستی و ترافیکی ارتباطات و اطلاعات منطقه و گسترش حضور در بازارهای بین‌المللی.

5. حضور مؤثر و هدفمند در تعاملات بین‌المللی فضای مجازی.

6. افزایش سهم سرمایه‌گذاری زیرساختی در حوزه‌ فناوری اطلاعات و ارتباطات تا رسیدن به سطح کشورهای برتر منطقه.

7. توسعه‌ی فناوری فضایی با طراحی، ساخت، آزمون، پرتاب و بهره‌برداری از سامانه‌های فضایی و حفظ و بهره‌برداری حداکثری از نقاط مداری کشور.

ساختار تدوین لایحه برنامه ششم توسعه و تهیه اسناد آن به شرح زیر است

:

ساختار تدوین برنامه ششم توسعه بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات هم به شرح زیر است

:

 


۳۱ تیر ۱۳۹۴ ۱۵:۵۳
تعداد بازدید : ۱,۰۲۳

اظهارنظر