اخبار

پروژه توسعه لایه انتقال شبکه زیرساخت کشور"پروژه تلاش" افتتاح شد

پروژه توسعه لایه انتقال شبکه زیرساخت کشور"پروژه تلاش"  افتتاح شد
پروژه توسعه لایه انتقال شبکه زیرساخت کشور"پروژه تلاش" با حضور معاون اول رییس جمهور ، رییس کمیته مخابرات مجلس، وزیر ارتباطات و معاونان وی، درمجتمع مخابراتی انقلاب اسلامی، افتتاح شد.

 

 به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات،  در این پروژه ظرفیت پهنای باند IP داخلی در حوزه انتقال به بیش ازدو برابر( از 650 هزارE1 به یک میلیون و350 هزار(E1 افزایش یافته است.

ازدستاورد های مهم پروژه ، می توان به توسعه ارتقای ظرفیت ارتباطی کشور به میزان  6/ 2برابر، تامین نیاز پهنای باند اپراتورها جهت اجرایی کردن سرویس های GG4،فراهم شدن زیرساخت لازم جهت توسعه شبکه ملی اطلاعات در داخل کشور به صورت موثر و واقعی، ارزآوری اقتصادی از طریق تبدیل شدن ایران به هاب ارتباطی منطقه  اشاره کرد.

  ازسویی دیگر،ترانزیت دیتا از طریق مسیر ایران که جایگزین مسیر بحرانی انتقال از طریق کانال سوئز است؛ نیز یکی دیگر از دستاوردهای پروژه تلاش به شمار می رود که در آن پهنای باند ترانزیت از 365 به 575 گیگابیت برثانیه افزایش یافته است.

 همچنین، جایگزین شدن ایران به عنوان مسیری امن و باکیفیت علاوه بر میلیارد ها دلار ارزآوری در سال، بر موقعیت راهبردی ایران و تبدیل شدن به هاب ارتباطی منطقه اثرگذار خواهد بود.

 دراین میان درباره گستره پروژه تلاش می توان گفت: در این پروژه عملیات راه اندازی از طریق تجهیز 128 ایستگاه در سراسر کشور و بر بستر 30000 کیلومتر فیبر نوری و در گستره ای به وسعت 31 استان صورت گرفته است.

 همچنین از نکات برجسته پروژه تلاش  می توان به استفاده از توان داخلی دراجرا وتجهیزات    poverو فیبرنوری، اجرای  ضربتی پروژه، در بازه زمانی 100 روزه، اجرای پروژه بر روی شبکه فعال و زنده بدون هیچ گونه تاثیر منفی و اختلال در شبکه ارتباطی کشور اشاره کرد.

دراین میان به طور خلاصه می توان گفت: با اجرای این پروژه، دولت یازدهم توفیق یافت تا درطی سال 1393، ظرفیت ارتباطی کشور را به اندازه ظرفیت ایجاد شده در تمام سال های گذشته ارتقا داده  و بخشی از نیازمندی های برنامه پنجم توسعه  به میزان 1/7 ترابیت در ثانیه  را تامین کند.

بدین ترتیب  پروژه تلاش با هزینه ای بالغ بر2100میلیارد ریال درکوتاهترین زمان (با توجه به ابعاد بزرگ آن) اجراشد.

 لازم به ذکراست ظرفیت پهنای باند IP داخلی در حوزه انتقال درابتدای دولت تدبیر وامید450 هزارE1 ودرابتدای سال 93, 650 هزارE1 بوده است که درانتهای سال 93به  یک میلیون و350 هزار(E1 افزایش یافته است.


 

۹ تیر ۱۳۹۴ ۱۷:۳۹
تعداد بازدید : ۱,۴۹۷

اظهارنظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید