پرش به محتوای اصلی

 

آشنائی با گروه استاندارد

با عنایت به اهمیت رعایت استانداردها در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات گروه استاندارد فعالیتهای زیر را انجام داده است:

1- طرح و تصویب ماتریس مسئولیتهای استاندارد در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات و سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه

2- ارائه پیشنهاد به سازمان استاندارد جهت ساماندهی کمیته های برنامه ریزی استاندارد بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات

3- همکاری با مرکز تحقیقات جهت انجام پروژه استاندارد سرویس دهی

5- هماهنگی با سازمان استاندارد در خصوص یکپارچه سازی فرآیند تدوین استانداردهای فناوری اطلاعات

6- برگزاری جلسات هفتگی استاندارد

7- بررسی آیین نامه پیشنهادی نحوه انتخاب کارشناس استاندارد

8- پیسنهاد تشکیل کمیته های مرتبط در حوزه ICTدر زمینه استاندارد

9- هماهنگی برای راه اندازی سایت اختصاصی دفتر نظارت ارزیابی برنامه ها و امور مجامع

شعار روز جهانی استاندارد

- KLaus WUCHERER – رئیس سازمان بین المللی الکتروتکنیک (IEC)
- دکتر Boris ALESHIN – رئیس سازمان بین المللی استاندارد (ISO)
- دکتر Hamdoun TOURÉ – دبیر کل اتحادیه بین المللی ارتباطات راه دور (ITU)
در دنیای امروز سطح توقع ما از انجام کارها باید در حد والایی از انتظارات معمول باشد.

انتظار داریم هنگامی‌که گوشی تلفن را بر می‌داریم بتوانیم بی درنگ با دستگاه تلفن دیگری در این کره خاکی ارتباط برقرار کنیم. توقع داریم بلافاصله به اینترنت متصل شویم و اخبار و اطلاعات را به دست آوریم. زمانی که بیمار می‌شویم به تجهیزات پزشکی / خدمات پزشکی که برای معالجه ما مورد استفاده قرار می‌گیرد اعتماد می‌کنیم. هنگامی‌که اتومبیل های خودمان را می‌رانیم، اطمینان داریم سیستم های کنترل موتور اتومبیل، فرمان، ترمز و سیستم های ایمنی کودک قابل اعتماد هستند. امیدواریم در مواقع قطع برق و در مقابل اثرات زیان بار مواد آلوده کننده محافظت شویم.
استانداردهای بین المللی به طور کلی این اعتماد را به ما عرضه می‌نمایند. در واقع یکی از اهداف اصلی استاندارد سازی ایجاد چنین اعتمادی است. سیستم ها، محصولات و خدمات آن چنان که انتظار داریم عمل می‌نمایند زیرا ویژگی های اساسی و بنیادی در استانداردهای بین المللی لحاظ شده است.
استانداردهای بین المللی زیر بنای کیفیت، بوم شناسی، ایمنی، قابلیت اطمینان، قابلیت همکاری، کارآیی و اثر بخشی را برای محصولات و خدمات تشکیل می‌دهند. در عین حال با پرداختن به همه این موارد، به تولید کنندگان اطمینان خاطر از توانایی دستیابی به بازارهای جهانی ایمن با آگاهی از کارکرد جهانی محصولات، می‌دهند.
قابلیت های همکاری با صرفه جویی در کاهش قیمت ناشی از افزایش تولید به کاربران اطمینان می‌دهـد به هر جای دنیا سفر نمایند از خدمات یکسـان بهــره مند خواهنــد شد. بنابراین، مصرف کنندگان، تولید کنندگان و ارایه دهندگان خدمات به تساوی از استانداردهای بین المللی بهره برداری می‌نمایند.
مهم تر آن که، این استانداردها در کشورهای در حال توسعه زمینه افزایش تولیدات، ارایه خدمات جدید و حمایت از توسعه اقتصادی را فراهم می‌آورند.
استانداردهای بین المللی این اعتماد را با تدوین در فضایی سرشار از صداقت و شفافیت که هر ذی نفعی می‌تواند در آن مشارکت نماید، ایجاد می‌کنند.
این هدف نهایی شرکای جهانی استاندارد (WSC) یعنی کمیسیون بین المللی الکتروتکنیک (IEC)، سازمان بین المللی استاندارد (ISO) و اتحادیه بین المللی ارتباطات راه دور (ITU) می‌باشد تا اعتماد سازی جهانی را تسهیل کرده و بهبود بخشند، به نحوی که جهان را با استانداردهای بین المللی پیوند دهند.به تولید کنندگان اطمینان خاطر از قابلیت دستیابی به بازارهای جهانی ایمن با آگاهی از کاربرد جهانی محصولات را برای تولید کنندگان فراهم می‌نماید.

آشنائی با کمیته ISO/IEC JTC1

مقدمه
توسعة ارتباطات و فن¬آوری اطلاعات ICT تمامی بخشهای فعالیتهای اقتصادی و زندگی روزمره  بشر را در سراسر دنیا  (تجارت، صنعت ، خانه ، سازمانهای آموزشی ، ... خرید و غیره) دربر می گیرد. آنهاکلیدهای  توسعه قابل توجهی   در زمینه  رشد اقتصادی، اشتغال زایی هستند.  در این میان نقش استانداردها در رشد و توسعة فن¬آوری ارتباطات و اطلاعات آشکار است. سازمان¬های متعددی در سراسر دنیا به تدوین استانداردها در حوزة ارتباطات و فن¬آوری اطلاعات مشغولند که در این نوشته به بررسی اجمالی کمیته مشترک ISO سازمان بین المللی استاندارد و IEC کمیسیون بین المللی الکتروتکنیک  می¬پردازیم.
1-     ISO در یک نگاه اجمالی
ISO سازمان بین المللی استاندارد سازی است. ISO دارای 163 عضو از سازمان¬های ملی استاندارد از کشورهای بزرگ و کوچک، صنعتی، در حال توسعه و در حال گذار، در تمام مناطق جهان است. مجموعة حدود 19000 استانداردهای ایزو ابزار عملی برای کسب و کار، دولت و جامعه در هر سه بعد از توسعه پایدار: اقتصادی، زیست محیطی و اجتماعی فراهم می کند.
استاندارد های ISO ما را به مشارکت مثبت در جهانی که زندگی می کنیم دعوت می¬نماید.  این استانداردها تجارت، توسعة دانش، گسترش پیشرفت های نوآورانه در فن آوری، و تجارب خوب مدیریتی و ارزیابی انطباق را به اشتراک می¬گذارد.
استانداردهای ISO راه حل ها و دستیابی به منافع را به صورت کلّی در تمامی فعالیت¬ها، از جمله کشاورزی، ساخت و ساز، مهندسی مکانیک، ساخت، توزیع، حمل و نقل، دستگاه های پزشکی، ارتباطات و فن¬آوری اطلاعات، محیط زیست، انرژی، مدیریت کیفیت، ارزیابی انطباق و خدمات رافراهم می¬سازد.
سازمان ISO تنها به تدوین استاندارد در زمینه¬هائی می¬پردازد که برای آن نیاز بازار روشنی وجود داشته باشد.کار توسط کارشناسان در موضوعاتی  انجام می¬شود که به طور مستقیم از بخش¬های صنعتی، فنی و کسب و کار که نیاز به استاندارد را شناسایی کرده اند، و پس از تدوین آن استاندارد را به¬کار خواهند گرفت. این کارشناسان ممکن است با افراد دیگری که دانش مربوطه را دارا هستند  به عنوان نمایندگان دولت سازمان ها، آزمایشگاه، انجمن های حمایت از مصرف کنندگان و دانشگاه، و نهادهای بین المللی دولتی و سازمان های غیر دولتی همکاری نمایند. استانداردISO نشان دهنده یک اجماع بین المللی در حوزة استاندارد است.
2-     IEC در یک نگاه اجمالی
IEC (کمیسیون بین المللی الکتروتکنیک) سازمانی پیشرو در جهان است که استانداردهای بین المللی برای همه رشته¬های برق، الکترونیک و فن آوری های مربوطه – که مجموعا به عنوان "فن¬آوری¬های الکتریکی"  شناخته می¬شود را آماده و منتشر می¬سازد.
استانداردهای بین المللی IEC طیف گسترده ای از فن آوری¬ها را تحت پوشش قرار می¬دهد که تولید برق، انتقال و توزیع تا لوازم خانگی و تجهیزات دفتری و اداری، نیمه هادی ها، فیبر نوری، باتری، فناوری نانو، انرژی خورشیدی و مبدل¬های انرژی دریایی، تنها ذکر چند مورد محدود آن محسوب می¬شود.
هر کجا که شما برق و الکترونیک داشته باشید، شما کمیسیون الکتروتکنیک را خواهید دید که  از ایمنی و عملکرد، محیط زیست، بهره وری انرژی الکتریکی و انرژی های تجدید پذیر پشتیبانی می کند. کمیسیون الکتروتکنیک همچنین سیستم های ارزیابی انطباق را به گونه¬ای مدیریت میکند که انطباق تجهیزات، سیستم ها یا اجزای سازنده آنها را با استانداردهای بین المللی تضمین کند.

3-    ISO/IEC JTC1  در یک نگاه اجمالی
اثر بخشی و رشد صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات  بوسیله قابلیت "گفتگوی"اجزائ مختلف  با یکدیگر به منظور کار با یکدیگر مشخص می شود.
نتیجتاً استانداردها برای فعالیت متقابل اجزاء و قطعات و همچنین محصولات تولید کنندگان مختلف کاملاً اساسی هستند، برای مثال ویدئوکنفرانس فقط زمانی قابل استفاده میباشد که نرم افزار و پروتکل¬ها توسط تمامی ارائه دهندگان خدمات مختلف در کشورهای دنیا با یکدیگر  سازگار باشند.
بدون داشتن استانداردهای ارتباطات و فناوری اطلاعات که متضمن کارآئی متقابل باشند فرصتها از دست خواهند رفت و پیامدهای منفی اقتصادی و اجتماعی برای همه به دنبال خواهد داشت.
کمیته مشترک فنی  فناوری اطلاعات ISO (سازمان بین المللی استاندارد)  و IEC (کمیسیون بین المللی الکتروتکنیک)، محلی است که در آن اجزائ اصلی سازندة فناوری¬های جدید تعریف
می¬شود و زیر ساخت های مهم ICT بر آن تکیه کرده است.
علاوه بر چنین تمرکزی بر انجام کار، ISO/IEC JTC1  موقعیت خودرا به عنوان نظام تجمیع کننده برای تکمیل برنامه های فعلی خود، به¬خصوص در زمینه های از استاندارد که در آن بسیاری از کنسرسیوم ها و مجامع فعال هستند تثبیت کرده است .
با بیش از  2400 استاندارد و اسنادمرتبط که توسط بیش از  2000 متخصص ملی در سراسر دنیا توسعه یافته است، ISO/IEC JTC1  راه حلهای نوآورانه و بهترین تجربیات را برای بازار به ارمغان می¬آورد، استانداردهای  ISO/IEC JTC1    همه ذی¬نفعان در جامعه : اشخاص، کسب و کار و دولتها را بهره¬مند می¬سازد.
1-3 اشخاص به صورت زیر از استانداردها بهره مند میشوند:
تنوع انتخاب وصرفه جویی در هزینه ها: 
زمانی که از استانداردها برای فراهم سازی و سهولت دسترسی به بیش از یک انتخاب استفاده شود، نتیجه آن منجر به رقابت بیشتر بین تولید کنندگان و ارائه دهندگان خدمات می گردد.
2-3 کسب وکار به صورت زیر از استانداردها بهره مند میشوند:
        اقتصادهای در مقیاس بالا:
با استانداردسازی صنعت می تواند سریعتر به مقادیر قابل¬توجه برسد و نیز به بازگشت هزینه¬های R&D دست یابد. فعالیت¬های استانداردسازی بین المللی، می¬تواند بازارهای جهانی را پدیدار سازد.
افزایش میزان ضریب اطمینان مصرف کننده در محصولات یا خدمات خریداری شده از شرکت هائی که استانداردهای بین المللی را رعایت می¬کنند.
                  
 افزایش میزان فروش:
             انعطاف پذیری و سازگاری بیشتر محصولات با یکدیگر، برای مشتریان جذاب تر است.

3-3 دولتها به صورت زیر از استانداردها بهره مند میشوند:
               ابزاری برای تامین امنیت فعالیت¬ها:
           استانداردهای ISO/IEC JTC1    برای توسعة  وسایل سازگار که برای توسعه اقتصادی                      در آینده مهم هستند؛ از اهمیت ویژه ای برخوردار میباشد.
    استانداردهای ISO/IEC JTC1    معیاری ارائه می دهد  که بوسیله آن می توان  به قضاوت در خصوص  مناقصات تدارکات عمومی پرداخت. استانداردهای بین المللی تولیدکنندگان را قادر می¬سازد  تا از  "گرفتار شدن" بر روی یک پلت فرم اختصاصی جلوگیری نمایند.
   در بیست و پنج سال گذشته از تاسیس، ISO/IEC JTC1  استانداردهای موفقی مربوط به ارتباطات و فن¬آوری اطلاعات به عنوان مثال در حوزة چند رسانه¬ای، کارتهای هوشمند، امنیت ارتباطات و فن¬آوری اطلاعات، جستجوی بانکهای اطلاعاتی و زبانهای برنامه نویسی که این تعداد کمی از آنهاست؛ موفقیتهای بسیاری بدست آورده است.